izmir kamera sistemleri

İzmir Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Kurdururken Ne Tür Kameralar Seçmeliyiz?

Kameraların Lens Özellikleri Bize Neyi İfade Eder?

Öncelikle izmir kamera sistemleri, kurdururken ilk dikkat etmemiz gereken husus, kaç metre mesafeyi, nereyi ve nasıl görmek istediğinizdir. Amaç plaka okumak mı? Yoksa 50 metre ötedeki yüzü seçebilmek mi? Ya da kasaya giren paranın miktarını mı görmek istiyorsunuz? İstekleriniz doğrultusunda kamera seçmek önemlidir yoksa kurduracağınız sistemden verim alamazsınız. Kameralar lenslerine, gece görüş kabiliyetlerine, çözünürlüklerine göre birçok özelliğe sahiptirler. En önemlisi Lens seçimidir. Lens seçerken önemli olan nokta görmek istediğiniz açıdır. Lens görmek istediğiniz açı ile ters orantılıdır. Yani lens küçüldükçe göreceğiniz açı genişler. Fakat küçük lensli bir kamera almak geniş imkânı sağlarken de netlikten ödün vermektedir. Çünkü ne kadar geniş açı görmeye çalışırsanız odak noktanız kaçacağınızdan netlik biraz azalır. Piyasada bulunan kameraların en küçük lensi 2.88mm’dir. Bu lensten daha küçük olanlar balıkgözü olarak geçmektedir. 2.88mm lensli bir kamerayı asansöre koyduğunuzda asansörün içini komple görür. Netlikte kayıp olmaz çünkü yakın mesafe görecektir. Ama bu özellikli bir kamerayı apartmanın dışına koyduğunuzda geçen araçların içindeki yüzü, marka logosu ve plaka gibi ayrıntılı özelliklerini seçemezsiniz. Kamera Sistemleri izmir olarak yapmış olduğumuz keşifler sonunda sizin de istekleriniz doğrultusunda ihtiyacınıza yönelik kameraları önermekteyiz.

 

Apartman, iş yeri ev, fabrika ve benzeri birçok alanda kullanılan 3.66 ya da 4mm Lenstir. Bu iki lens insan gözünün açısına denk gelmektedir. Yani sizin gördüğünüz gibi görür. Piyasada ne çok kullanılan tip lenstir. Bizde özel bir durum olmadıkça genellikle hep bunları kullanmaktayız.

Mesela bir siteniz var, kameranın bulunduğu nokta sitenizin giriş kapısına elli metre uzaklıkta. Siz kapıdan giriş yapan aracın plakasını ve sürücünün yüzünü görmek istiyorsunuz. Bu gibi Durumlarda ise varifocal 6-60mm lens kullanabilirsiniz. Varifocal demek manuel olarak hareket ettirebilir lens demektir. Lensi ister 6mm ister 60mm ayarlayabilirsiniz. Buradaki mesafenize göre ince bir ayar yapılır ve sabitlenir. Bu lensler bullet kameralarda kağağın iç kısmında, box kameralarda ise lensin üzerindedir.

Varifocal lens manuel olarak kameranın iç kısmından yapılır. Lensin arkasında iki ayrı çubuğu sağa ve sola çekerek bu ayarlar yapılır. Bu çubukların biri zoom yaparken diğeri ise netliği ayarlamaktadır. Son zamanlarda bununda otomatikleri çıkmıştır. Bu tür kameralara tiplerine ise motorize lens kameralar denmektedir. Tek farkı normal varifocal lens el ile manuel ayarlanırken motorize lens olan kameralar içindeki motor sayesinde uzaktan lens ayarı yapılıp, zoom yapabilmektedir. İstediğiniz zaman yakın istediğiniz zaman ise uzak görüntü elde edebilirsiniz.